Kopalnia soli w Turdzie jeszcze dziesięć lat temu choć udostępniona do zwiedzania nie była tak atrakcyjna, popularna i znana jak dziś. Można ją było zwiedzać już od 1992 roku, ale wtedy nie robiła takiego wrażenia jak obecnie. Przełom nastąpił w 2009 roku, kiedy tutejsza podziemna trasa turystyczna dostała potężne dofinansowanie z Unii Europejskiej. W ramach 6 milionowego wsparcia wykonano zakrojone na szeroką skalę prace związane z wyposażeniem kopalni i przystosowano ją do celów turystycznych i leczniczych. Uroczyste otwarcie przeobrażonego obiektu miało miejsce w styczniu 2010 r.
Dziś jest to nowoczesny obiekt z którego chętnie korzystają zarówno turyści jak i kuracjusze. W Kopalni Soli w Turdzie znajdziemy komory lecznicze, amfiteatr, sale sportowe, jak również wielką karuzele “diabelskie” koło, z którego można podziwiać stalaktyty solne. Na dnie kopalni możemy popływać łódką, posilić się w restauracji, a nawet pograć w mini golfa. Duża atrakcją może być wspinaczka starymi drewnianym schodami, ale jeżeli nie lubimy takich wyzwań, to możemy skorzystać z nowoczesnej windy.
Kiedyś do kopalni można było się dostać tylko jednym chodnikiem o nazwie Franz Josef od ulicy Salinelor 54A w Turdzie. Dziś kopalnia dysponuje nowoczesnym wejściem od strony centrum turystycznego Salina-Durgău. Warto o tym pamiętać bo błądząc po chodnikach kopalni możemy wyjść w innej częsci miasta i jeżeli samochód zostawiliśmy przy innym wejściu czeka nas dosyć długi spacer by go odzyskać 😉 Wybierając się tu należy liczyć się ze sporymi kolejkami i dużą liczbą zwiedzających. Nawet po sezonie trudno tu o kameralność, gdyż kopalnia jest celem wielu wycieczk szkolnych.
Kopalnia soli w Turdzie, to też kawał historii górnictwa w tym regionie. Archeologiczne dowody na wydobycie soli w Durgău-Turda pochodzą jeszcze z okresu przedromańskiego (50 p.n.e. -106 n.e.). Wydobycie soli w Kopalni w Turdzie zostało ostatecznie zawieszone w 1932 r. z powodu przestarzałego wyposażenia technicznego, niskiej wydajności oraz konkurencji innych siedmiogrodzkich kopalni.
GPS: 46.58776, 23.78726
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.