Castelul Corvinilor, chyba po pseudo zamku Drakuli w Bran, to najpopularniejsza średniowieczna warownia w Rumunii. Zamek pomimo potężnych fortyfikacji i fosy nie był nigdy obiektem militarnym, tylko rezydencją królewską. Jednak pierwotnie istniała w tym miejscu forteca obronna. Obecny zamek powstał w jej miejscu w XV na polecenie wojewody siedmiogrodzkiego Jana Hunyady, zwanym Przeklętym Jankiem. Budowlę rozbudował jego syn król Węgier Maciej Korwin i miało to miejsce w latach 1458 – 1490, zamek otrzymał wówczas wygląd renesansowy.
Styl barokowy zamek otrzymał za sprawą księcia Siedmiogrodu Gábora Bethlena, który przebudował zamek w XVII wieku. W 1854 roku zamek został zniszczony w wyniku pożaru, a to co dzisiaj możemy zobaczyć to wierna rekonstrukcja oryginału. Wygląd zamku jest bardzo efektowny. W jego bryle zewnętrznej zwracają uwagę okrągłe wieże obronne, które wówczas były pomysłem dość innowacyjnym. Natomiast wysokie, pionowe mury, strome dachy i strzeliste wieżyczki, nadają zamkowi wygląd fortecy.
Wewnątrz warto zobaczyć gotycką kaplicę, Salę Rady, oraz Salę Rycerską. Oczywiście zamek posiada również lochy i podziemia. Na dziedzińcu znajduje się studnia o głębokości 30 metrów, jak głosi legenda kopali trzej tureccy jeńcy, którzy za dokopanie się do wody mieli otrzymać wolność. Niestety ponoć po 15 latach, gdy udało im się tego dokonać, słowa nie dotrzymano.
Zamek Corvinilor znajdziemy na obrzeżach miasta Hunedoara, w Siedmiogrodzie nad rzeką Cerną. Zamek otaczają pasma Karpat, od zachodu otaczają je Góry Poiana Rusca, od południa Góry Tarcului i Retezat, zaś od południowego wschodu Góry Surenau. Zamek udostępniony jest odpłatnie do zwiedzania. Budowlę możemy zwiedzać samodzielnie, lub skorzystać z usług przewodnika. W sezonie na dziedzińcu zamkowym często odbywają się pokazy i rekonstrukcje rycerskie oraz koncerty średniowiecznej muzyki.
Będąc tu warto też zobaczyć usytuowaną po sąsiedzku starą hutę rudy żelaza pochodzącą z XIX wieku oraz grekokatolicką cerkiew św. Mikołaja z XVI wieku.
GPS: 45.74925, 22.88836
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.