Wąwóz Bicaz

Posted by

W Górach Hășmaș, kryje się najbardziej znany i popularny wąwóz w Rumunii. Jest nim Wąwóz Bicaz. Miejsce to naprawdę potrafi zrobić wrażenie na każdym. Niestety jego popularność skutkuje tym, że w sezonie są tu tłumy, a piękno tego miejsca psują poustawiane na każdym kroku budy z pamiątkami. Mimo to wąwóz powinien się znaleźć w planach każdego turysty wybierającego się pierwszy raz do Rumunii.

Przez Wąwóz Bicaz przebiega droga 12C łącząca miasta Bicaz i Gheorgheni, co sprawia że miejsce to jest łatwo dostępne, a cały kanion można zobaczyć za szyb samochodu. Oczywiście tego nie polecam, bo warto tu pospacerować, zwłaszcza jeżeli będziemy tu po sezonie lub zimą. Wokół wąwozu wytyczono wiele znakowanych szlaków turystycznych, ale należy uważać, bo niektóre są o wysokim stopniu trudności.

Najbardziej harakterystyczną skałą wybijającą się na wysokość 1147 m n.p.m. jest Piatra Altarului, zwieńczona wielkim krzyżem, ale w czasach komunistycznych na wierzchołku lśniła wielka czerwona gwiazda. Inne ważniejsze i wyższe szczyty w obrębie wąwozu to: Piatra Ghilcoş 1378 m n.p.m., Suhardul Mic 1344 m n.p.m., Făgetul Ciucului 1264 m n.p.m., Piatra Poienii 1125 m n.p.m.i Piatra Surducului 1077 m n.p.m.

Tutejsze drogi wspinaczkowe ze stałymi punktami asekuracyjnymi, których jest tu bardzo dużo są na ogół w skali trudności V, rzadziej IV i VI. Na zachodnich krańcach Wąwózu Bicaz znajduje się kolejna atrakcja o nazwie Lacul Roșu, to naturalne jeziorko osuwiskowe, które opiszę już w osobnym wpisie.

GPS: 46.81214, 25.82164

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply