Munţii Suhard – Góry Suhard

Posted by

Dosyć ciekawe pasmo górskie w Rumunii należące do Karpat Wschodnich. Niektórzy geografowie zaliczają je do Gór Rodniańskich, faktycznie jednak, rozciąga się na wschód od nich. Jego granice od północy wyznacza dolina rzeki Bistriţa, w odcinku do Vatra Dornei i jednocześnie oddzielając je od Obczyn Bukowińskich. Z drugiej strony na południu Suhard graniczą Górami Bârgău, granicę mniej więcej wyznacza linia kolejowa Vatra Dornei – Ilva Mică.

Droga biegnąca przez dolinę Someşul Mare, przełęcz Rotunda, aż po dolinę Bistriţa Aurie oddziela Suhard od Gór Rodniańskich na zachodzie. Góry Suhard są ciekawą propozycją na treking, łagodny połoninny charakter, piękne widoki i bardzo mały ruch turystyczny zachęcają do odwiedzenia tego miejsca. W górach wytyczono znakowane szlaki turystyczne, ale baza noclegowa jest bardzo uboga. Warto więc zabrać ze sobą namiot, gdyż przejście całego pasma może nam zająć nawet trzy dni.

Najwyższym szczytem jest tu Omul, który wznosi się na wysokość 1932 m n.p.m., reszta wierzchołków osiąga średnią wysokość około 1500 – 1700 m n.p.m. Tutejsze połoniny porasta gdzie nie gdzie kosodrzewina, a góry charakteryzują się budową krystaliczną. W górach prowadzony jest na dużą skalę wypas owiec, więc wędrując granią możemy napotkać szałasy pasterskie i bacówki, gdzie można zakupić owcze sery, więc warto mieć przy sobie gotówkę, lub papierosy na handel wymienny.

GPS: 47.467102, 25.196941

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply