Munţii Locvei

Posted by

Góry Locvei są średnio wypiętrzonym i prawie całkowicie zalesionym pasmem, położonym w zachodniej części Karpat Południowych. Zaliczane są do grupy Gór Banackich. Najwyższym szczytem pasma jest Corhanul Mare, osiągający wysokość 735 m n.p.m., natomiast pozostałe wzniesienia nie przekraczają 700 m n.p.m. Podstawowym budulcem są tu łupki krystaliczne, występujące w zachodniej, łagodnej części oraz skały wapienne, które wpłynęły na krajobraz wschodniego rejonu pasma. Znajdziemy tu strome ściany, malownicze wodospady, wąwozy i jaskinie.

Północne, zachodnie i południowe granice pasma wytyczone są przez dolinę rzeki Nera oraz dolinę Dunaju, natomiast wschodni skraj poprowadzony został po linii Şopotu Nou – Sicheviţa, stanowiąc równocześnie granicę z Górami Almajului. Ze względu na niezwykłe piękno krajobrazu i różnorodność flory i fauny, którą niewątpliwie pasmo zawdzięcza sąsiedztwu rzeki Dunaj, obszar ten został włączony do Parcul Natural Porţile de Fier (Park Narodowy Żelaznych Wrót).

GPS: 44.713272, 21.726417

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply