Peșteră Poarta lui Ionele

Posted by

Jaskinię Poarta lui Ionele jeszcze do 2011 roku można było eksplorować samodzielnie. Potem ją ucywilizowano zakładając oświetlenie i budując metalowe pomosty dla zwiedzających. Jednym może się to podobać innym nie. Jaskinia jest też łatwo dostępna, gdyż możemy bez problemu dojechać do niej samochodem. Należy się kierować z miejscowości Garda de Sus w drogę 750, która odbija na wschód do Wąwozu Ordâncuşei w którym znajduje się grota.

Można śmiało użyć określenia grota, gdyż jaskinia jak na warunki rumuńskie i Góry Bihor nie jest jakoś imponująca. Choć ogromny portal wejściowy o wysokości 22 metrów robi wrażenie, to długość korytarzy wynosi tu zaledwie 386 metrów. Za wejście obecnie pobierana jest niewielka opłata, ale jaskinia nie jest dostępna w okresie zimowym i wczesnowiosennym, ze względu na zimujące tu nietoperze.

GPS: 46.46624, 22.8387

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply