Valea Poienii

Posted by

Valea Poienii to pięknie położona osada pasterska w Górach Trascău. Jest to jedno z moich ulubionych miejsc w Rumunii, sielskie krajobrazy upiększone chatami pasterskim krytymi strzechą. Można się tu poczuć jak w żywym skansenie, jednak to nie jest muzeum na świeżym powietrzu, a rzeczywistość. Życie toczy się tu podobnie od wielu lat, i nowoczesność dociera tu bardzo opornie, no może tylko położony niedawno asfalt świadczy, że mamy XXI wiek. Psuje on trochę sielskość, ale za to ułatwia dotarcie do tego pięknego miejsca.

Oprócz widoków można tu leżąc na którymś z pagórków i godzinami podglądać życie codzienne rodzin pasterskich. Jeżeli znudzi nam się ta sielanka, to możemy odwiedzić pobliskie atrakcje – Wodospad Vânătările Ponorului, Jaskinię Huda lui Papară i Mănăstirea Sub Piatră, opiszę je jednak w osobnych wpisach. Droga do Valea Poienii oznaczona jest numerem 104 i rozpoczyna się w wiosce Sălciua de Jos. Jest ona wąska i kręta, ale o nowej nawierzchni, asfalt kończy się na rozległej widokowej hali, dalej do samej wioski prowadzi już droga szutrowa, ale najciekawsze miejsce jest własnie tam gdzie kończy się asfalt.

GPS: 46.37615, 23.45042

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply