Şteaza w Poşaga de Jos

Posted by

Jadąc do opisywanego ostatnio rezerwatu Scărita Belioara w Górach Muntele Mare przejedziemy przez wieś Poşaga, która podzielona jest na górną i dolną część. Przez wieś warto przejechać powoli, gdyż zachowało się tu całkiem sporo ciekawych drewnianych chat krytych strzechą oraz Şteaza. Şteaza zwana czasami valtoâre, często nazywana jest karpacką pralką lub wirówką. Șteaza ma rodowód rumuński, ale można ją także spotkać na ukraińskiej Huculszczyźnie, to drewniane urządzenie było kiedyś bardzo powszechne w Karpatach. Dziś coraz rzadziej można je napotkać, ale część z nich nadal jest w użytku.

Pierwotnie wirówka taka służyła do spilśniania tkanin z wełny, dziś w niektórych wioskach starsi ludzie wykorzystują ją do prania tkanin. Şteaza wygląda trochę jak dziurawa drewniana balia, do której drewnianymi rynnami skierowana jest pod sporym spadkiem woda z potoku. I właśnie w Poşaga de Jos możecie zobaczyć jak takie urządzenie działa, gdyż mieszkańcy wioski nadal z niej korzystają. Łatwo ją przeoczyć, więc lepiej wpisać sobie podane koordynaty w GPS. Wypatrujcie ją po lewej stronie drogi jadąc w kierunku rezerwatu Scărita Belioara.

GPS: 46.44177, 23.42413

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply