Rezerwat Grădina Zmeilor

Posted by

Rezerwat Grădina Zmeilor, przypomina swoim wyglądem skalne miasta znane z Czech. Położony jest we wschodniej części Gór Meseș, w regionie Sălaj. Miejsce jest łatwo dostępne i pod same skały dojedziemy samochodem. Kilka lat temu urządzono tu duży i wygodny parking, oraz ustawiono wiaty piknikowe. Przez rezerwat prowadzi znakowany szlak turystyczny, który umożliwia zrobienie trasy okrężnej. Po skarpie, z której widać skalne miasto z góry i dołem pomiędzy formacjami skalnymi. W połowie trasy znajdziemy też niewielką jaskinię.

Skały w rezerwacie przybierają różne kształty, kojarzące się z grzybami, wieżami, często niektóre formacje przypominają zwierzęta. Najbardziej charakterystyczne formy skalne mają tu swoje nazwy: Zmeu, Zmeoaica, Mosu, Eva czy Dorobantu. Zbudowane są ze zlepieńców i skał wapiennych, powstały na skutek osuwania się ziemi, i erozji. Procesy te są cały czas aktywne, więc krajobraz może się tu zmieniać z roku na rok.

GPS: 47.19962, 23.30982

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply