Munţii Cozia i Parcul Național Cozia

Posted by

Góry i Park Narodowy Cozia leżą Karpatach Południowych. Park Narodowy obejmuje prawie całe Góry Cozia, niezbyt duże, lecz znacznie wypiętrzone pasmo, sąsiadujące bezpośrednio z Górami Fogaraskimi. Północne granice masywu wyznacza dolina potoków Băiaşul,Greble i Sălătrucu, natomiast wschodni skraj wytycza rzeka Topolog. Granica południowa poprowadzona jest wzdłuż potoków Săcuenilor i Sălătrucu, następnie zaś masyw stopniowo opada, przechodząc w pogórze. Od strony zachodniej granicę wyznacza dolina rzeki Olt (pol. Aluta). Najwyższym szczytem Gór Cozia jest Vârful Cozia, który wypiętrza się wysokość 1668 m n.p.m. Niewiele niższy jest szczyt Bulzu kulminujący na wysokości 1660 m n.p.m. W obrębie pasma Cozia występują lasy dolno i górnoreglowe, natomiast najwyżej położone obszary są częściowo bezleśne. Można tu odnaleźć wiele rzadkich i zagrożonych okazów flory, np.: języczkę syberyjską, lilię złotogłów, czy szarotkę alpejską. Również świat zwierzęcy reprezentowany jest przez wiele gatunków, między innymi spotyka się tu niedźwiedzie brunatne, wilki, rysie, ptaki drapieżne oraz objętą ścisłą ochroną, żmiję nosorogą.

Szczególnie wyróżniającym się elementem krajobrazy, są ogromne formy krasowe występujące w obrębie masywu. W roku 1966, w celu ochrony siedlisk przyrodniczych oraz dzikiej flory i fauny, utworzono Park Narodowy Cozia, który objął obszar o powierzchni 17100 hektarów. W obrębie parku poprowadzono kilka szlaków turystycznych o różnym stopniu trudności, lecz podejścia z dolin w górne części pasma są dosyć męczące, z uwagi na duże przewyższenia. W obniżeniu pomiędzy dwoma najwyższymi szczytami, na wysokości 1573 m n.p.m., znajdziemy schronisko turystyczne, które może stanowić świetną bazę do wycieczek po okolicach. Obiekt posiada trochę spartański standard turystyczny, ale można tu smacznie zjeść. Posiadacze aut terenowych mogą do schroniska dojechać szutrową drogą górską, co znacznie ułatwia poznawanie szczytowych partii masywu. Rumuni pod schronisko dojeżdżają też samochodami osobowymi, ale nie będę do tego zachęcał, by nie mieć na sumieniu czyjejś miski olejowej.

GPS: 45.3192, 24.33767

Zobacz na pełnej mapie Munţii Cozia i Parcul Național Cozia

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply