Zamek Drakuli w Poienari

Posted by

Wiele osób myśli, że zamek słynnego księcia Draculi znajduje się w Bran, który na taki jest kreowany. Jednak, aby zobaczyć prawdziwy zamek i poczuć dreszczyk emocji trzeba się udać do Poienari u podnóża Gór Fogaraskich, gdzie znajdziemy prawdziwą siedzibę krwawego Vlada Țepeşa. Ruiny warowni znajdują się w dolinie rzeki Arges, około 20 km na północ od miejscowości Curtea de Arges. Właśnie tu, na urwistej skale stoją ruiny XIII – wiecznej Cetatea Poienari (Zamku Poienari). Legendy przypisują budowę twierdzy hospodarowi wołoskiemu Vladowi Palownikowi, będącemu pierwowzorem Draculi, jednakże naukowcy wciąż toczą spór o historię powstania zamku.

Twierdzę można podziwiać z Trasy Transfogaraskiej, jak również wkładając nieco wysiłku, jakim jest pokonanie 1480 stopni schodów, można dotrzeć bezpośrednio na wzgórze. Lepiej zabrać ze sobą lokalną walutę, bo wstęp płatny i nie sądzę by komuś chciało by się wracać z powrotem na dół po leje. Jeżeli już zdobędziemy zamek, zostaniemy sowicie wynagrodzeni, gdyż z góry roztacza się przepiękny widok na Góry Fogaraskie i dolinę rzeki Arges. Trzeba przyznać, iż ruiny twierdzy robią ogromne wrażenie, a przejeżdżając trasą tuż przy wzgórzu niejako czuje się tchnienie krwawego hrabiego Draculi na plecach. Każdy kto je zobaczy już nigdy nie nazwie siedzibą Draculi zamku w Bran. Niestety ostatnimi czasy dostęp do zamku broniony jest skutecznie przez niedźwiedzie, które się tu trochę rozpanoszyły. A może to sprawka Drakuli, który nie chce by śmiertelnicy odwiedzali jego zamek? Tak więc należy się liczyć z tym, że wejście na zamek może być niemożliwe.

GPS: 45.35358, 24.63507

Zobacz na pełnej mapie Zamek Drakuli w Poienari

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply