Caraiman w Bucegach

Posted by

Caraiman o wysokości 2384 m n.p.m. jest jednym z bardziej charakterystycznych szczytów Bucegów. Dzieje się tak za sprawą potężnego krzyża stojącego poniżej wierzchołka szczytu. Góra najbardziej majestatycznie prezentuje się z miasteczka Bușteni, które jest największym centrum turystycznym w tym regionie. Z Bușteni możemy też wjechać na masyw Bucegów kolejką linową, skąd już łatwo rozpocząć wędrówkę tym łańcuchem górskim.

W poprzednim wpisie można było poczytać o skałach Babele i Sfinksie, które dostępne są wprost z kolejki linowej. Bardziej ambitni turyści mogą się wybrać na szczyt Caraiman. Jest to dosyć lekka i przyjemna wycieczka, a na miejscu czeka nas kosmiczny widok na Dolinę Prahovy. Na Caraimana prowadzi szlak czerwonych krzyży, który doprowadzi nas do krzyża, a dalej na najwyższy wierzchołek Caraimana.

Na wycieczkę trzeba przeznaczyć około 2 godzin, jeżeli chcemy na dół zjechcać kolejką, przed wycieczką warto się spytać, o której odchodzi ostatni wagonik, by wycieczkę zaplanować z odpowiednim zapasem. Kolejka w zależności od pory roku i długości dnia kursuje o różnych godzinach. Jeżeli nie zdążymy, lub z powodu np wiatru kolejka zostanie unieruchomiona jest jeszcze możliwość zjechania na dół samochodem, gdyż kursuje tu sporo terenówek, które mają pozwolenia na dojazd do stacji kolejki i wożą turystów.

Krzyż na szczycie Caraimana jest pomnikiem ku czci żołnierzy rumuńskich poległych w czasie I wojny światowej. Nosi on nazwę Crucea Eroilor, czyli Krzyż Bohaterów. Powstał on z inicjatywy Królowej Marii. Budowlę rozpoczęto w 1926 a dwa lata później na wysokości 2284 m n.p.m. stanął gotowy monument. Krzyż jest stalową, ażurową konstrukcją ustawioną na ogromnym kamiennym postumencie, który zarazem jest tarasem widokowym. W dniu inauguracji na konstrukcji wysokiej na 28 metrów, której każde z ramion ma 7 metrów zamontowano 120 pięciuset watowych żarówek. Początkowo w postumencie zamontowany był agregat prądotwórczy, ale dosyć szybko, bo w 1939 roku doprowadzono tu energię elektryczną.

GPS: 45.416, 25.49752

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply