Wjeżdzając do północnej Rumunii od zachodu, pierwsze pasmo górskie jakie napotkamy to Góry Gutâi. Najwyższą ich kulminacją jest szczyt Gutâi, który wznosi się na wysokość 1443 m n.p.m. Bardzo popularny i malowniczy jest szczyt Creasta Cocoşului, w tłumaczeniu Koguci Grzebień, który osiąga wysokość 1428 m n.p.m. Trzecim popularnym szczytem jest Igniş o wysokości 1301 m n.p.m.
Igniş z nich wszystkich jest najłatwiej dostępnym szczytem, gdyż mając wyżej zawieszony pojazd wjedziemy praktycznie na jego wierzchołek. Prowadzi tu szutrowa droga do masztów przekaźnikowych i nie jest ona objęta zakazem ruchu. By tu trafić musimy w mieście Baia Mare kierować się drogą 183 na północ. Mijamy malownicze jezioro Firiza i za zbiornikiem w wiosce Firiza zaczynamy podjazd do góry. Asfaltem dojedziemy to stacji narciarskiej Statiunea Izvoare.
Jeżeli nasz pojazd nie nadaje się do jazdy w lekkim terenie, to musimy go tu zostawić i dalej udać się pieszo. Dalej droga 183 zamienia się tu w trasę szutrową, i tuż za stacją narciarską na skrzyżowaniu musimy odbić w prawo do góry. Dalej szutrem wyjedziemy już na masyw Ignişa. Sam szczyt choć oszpecony masztami i nadajnikami, oferuje piękne panoramy. Mamy stąd widok na całe Góry Igniş i Góry Lăpuş, Jez, Firiza i miasto Baia Mare.
Na zachodnich stokach szczytu znajdziemy malownicze skałki. Miejsce to fajne jest też na biwak na biwak. Ignis ze względu na łatwość dojazdu jest mekką paralotniarzy, którzy licznie tu przybywają i wykorzystują szczyt do startów.
GPS: 47.73199, 23.67309
Zobacz na pełnej mapie Szczyt Igniş
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.