Munţii Ciuc

Posted by

Góry Ciuc, po polsku Czukaskie są dosyć mocno wypiętrzonym pasmem górskim położonym na wschodnich obrzeżach krainy Szeklerów. Na północy i wschodzie Ciuc graniczą z Górami Hăsmaş oraz Tarcău. Granicę tą wytycza linia kolejowa Miercurea Ciuc – Dărmăneşti, która w znacznym stopniu przebiega doliną rzeki Trotuş. Południową i południowo – wschodnią granicę trudno łatwo określić, gdyż jest trochę zawiła. Początkowo biegnie doliną rzeki Uzul, następnie skręca na południe i przechodzi przez dolinę rzeki Caşin. Natomiast końcowy odcinek wyznacza droga biegnąca do miejscowości Tuşnad. Natomiast zachodnią granicę z Górami Harghita wytycza zaś kotlina Ciucului.

Najwyższym szczytem gór Ciuc jest szczyt Gura Muntelui, który osiąga wysokość 1553 m n.p.m. Stoki pasma są większości zalesione, lecz występuje tu dużo obszarów użytkowych, są to głównie pastwiska. Turyści niezbyt często zapuszczają się w rejony Gór Ciuc, choć istnieje tu skromna sieć szlaków turystycznych. W górach nie ma żadnej infrastruktury schroniskowej, więc może to być dobra propozycja dla turystów ceniących sobie ciszę i spokój, oraz lubiących klimaty zagubionych w górach wiosek.

GPS: 46.495588, 26.009365

Zobacz na pełnej mapie Munţii Ciuc

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply