Cetățile Rădesei

Posted by

Chyba po Cetăţile Ponorului to największa atrakcja Padiszu. Cetățile Rădesei to ogromna i bardzo ciekawa jaskinia z podziemną rzeką, która udostępniona jest turystycznie. Jednak nie ma co tu liczyć na oświetlenie, a pokonanie podziemnej trasy wymaga trochę zręczności, gdyż w niektórych miejscach musimy się tu asekurować łańcuchami. Nie jest to więc wycieczka dla osób, które czują lęk przed takimi atrakcjami. Do pokonania tej trasy musimy mieć koniecznie dobrą latarkę, odzież i odpowiednie buty, gdyż w niektórych miejscach idziemy korytem strumienia, który po deszczu może być trudny do pokonania “suchą stopą”.

Do jaskini prowadzi szlak czerwonych kółek, który doprowadzi nas do pięknego 15 metrowego portalu. Dostaniemy się do niego przy pomocy łańcuchów asekuracyjnych. Kolejne łańcuch czekają nas zaraz na początku jaskini, tuż za szeroką 10 metrową salą. Potem przemierzamy podziemne korytarze aż do miejsca, gdzie przez otwór w sklepieniu jaskini wpada światło słoneczne, nazywane jest ono Fereastra Mare (Wielkie Okno). Kawałek dalej jaskinia zamienia się w wąski kanion z wodospadami, który musimy pokonać by dojść do polany Rădesa.

Z tego miejsca możemy inną znakowaną trasą wrócić z powrotem, lub udać się dalej wąwozem Someşului Cald na kolejną wycieczkę. Jednak Wąwóz Someşului Cald opiszę w osobnym wpisie. Trasa powrotna z polany Rădesa wiedzie górą jaskini, którą przed chwilą przeszliśmy, po drodze możemy odszukać kominy, które wcześniej rozświetliły nam trochę jaskinię, ale należy bardzo uważać, by nie wylądować z powrotem w jaskini z połamanymi kończynami. Dojście do nich jest dodatkowo oznakowane.

GPS: 46.63004, 22.70826

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply