Góry Codru Moma to niezbyt wysokie pasmo, zajmujące obszar około 1200 km2. Położone jest w zachodniej części Gór Apuseni. Maksymalnym wypiętrzeniem pasma jest szczyt Pleşu, osiągający wysokość 1114 m n.p.m. Niezwykle malowniczym zakątkiem jest położony we wschodniej części regionu, obszar krasowy Carstul Vascaului, który pokryty jest rozległymi lasami liściastymi, a słynie z wapiennych i dolomitowych formacji skalnych oraz wód podziemnych. Podstawowym budulcem masywu są skały krystaliczne, jednakże występują tu również wapienie, dolomity, łupki oraz piaskowce permskie.
Wschodnie granice, z masywem Bihor, wytyczone są przez dolinę rzeki Crişu Negru, przełęcz Dealul Mare (Criştilor), a także dolinę potoku Dedeşului. Północne, zachodnie oraz południowe kresy Gór Codru Moma odcinają się mocno od otaczających pasmo, terenów równinnych Kotliny Beiuş, Niziny Kriszany, jak również Kotliny Zarand. Pasmo składa się z dwóch grup górskich: Gór Codru, położonych w północnej części oraz Gór Moma, które zajmują południowe tereny. Pasma oddzielone są od siebie dolinami rzek Bihreni oraz Moneasa. Baza turystyczna rozwinięta jest głównie u podnóży gór, a szlaki są raczej słabo oznakowane. W dolinie Crişu Negru, w części północno – wschodniej, znajdują się wiele urokliwych drewnianych cerkiewek.
GPS: 46.472206, 22.301321
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.