Ciekawą i mało popularną malowaną cerkiew znajdziemy w miejscowości Baia. Nie leży ona na popularnych trasach turystycznych, nie ma tu praktycznie ruchu turystycznego i komercji jak przy innych malowanych monastyrach Bukowiny. Oprócz cerkwi Zaśnięcia Matki w Baia znajdziemy jeszcze dwa ciekawe obiekty: ruiny Katedry Katolickiej i Cerkiew św. Jerzego, ale te zaprezentuję w kolejnych wpisach.
Cerkiew pw. Zaśnięcia Matki Boskiej, została ufundowana przez hospodara Piotra Raresa z 1532 r. Trzy lata później z polecenia hospodara została pomalowana. Malowidła ścienne zachowały się wewnątrz jak i na zewnątrz świątyni, lecz te zewnętrzne są już ledwo widoczne. Wewnątrz na obrazie fundacyjnym widać hospodara Piotra Raresa, jego żonę oraz syna, Ilie.
Cerkiew zbudowano z kamienia oraz cegieł na planie prostokąta, bez wieży. Skupiając wszystkie elementy funkcjonalne (przedsionek, dzwonnicę, oraz właściwy przybytek), cerkiew przyjęła rozwiązania typowe dla architektury mołdawskiej. Otwarty przedsionek z czterema ostrołukowymi arkadami, wraz z okazałymi malowidłami zewnętrznymi, stanowi przykład o charakterze późnoklasycystycznym.
GPS: 47.4203, 26.21821
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.