Jaskinia Kryształów i kopalnia Facru, położona jest w w Karpatach Zachodniorumuńskich, w masywie Gór Pădurea Craului. Są to góry, w których występuje bardzo dużo zjawisk krasowych. W sumie naliczono tu około 500 jaskiń. Góry bogate są też w różne minerały, które od wieków były tu wydobywane. Jedna z takich kopalń położona była powyżej wioski Roșia i wydobywano tu boksyt. Pierwsze kopalnie powstawały tu już w 1915 roku, natomiast kopalnia Facru powstała w 1950 roku.
Podczas prac górniczych, w 1987 roku górnicy podczas fedrowania przez przypadek odkrywają jaskinię. Jak się potem okazało jest to nie tknięta ludzką ręką jaskinia, w której oprócz pięknej szaty naciekowej uformowały się kryształy górskie. Początkowo część jaskini jest zniszczona przez górników, ale chwile po tym odkryciu kopalnia zaprzestaje wydobycia i zostaje zamknięta. Dzięki temu kryształowa jaskinia nie ulega dalszej dewastacji.
Dzięki staraniom entuzjastów i lokalnej społeczności w czerwcu 2012 roku Jaskinię Kryształów udaje się otworzyć dla turystów. Żeby było ciekawiej mamy tu dwie atrakcje w jednej, gdyż oprócz jaskini zwiedzamy też kopalnie boksytów. Wycieczka odbywa się z przewodnikiem i po zejściu na dół w pierwszej kolejności pokonujemy kopalniane chodniki, w których urządzono ekspozycję obrazujące pracę tutejszych górników.
Po przebyciu kilkudziesięciu metrów chodników, dochodzimy do miejsca, gdzie górnicy przebili się do jaskini. Jej wnętrza odgradzają metalowe drzwi, by w grocie utrzymywał się specyficzny mikroklimat. Jaskinia ma długość 251 metrów i 16 m deniwelacji. Do zwiedzania udostępniono tylko 100 metrów jaskini i 200 metrów chodników kopalni. Oficjalnie jaskinia czynna jest przez cały rok w godzinach od 10:00 do 17:00, lecz poza sezonem turystycznym lepiej się upewnić pod numerami telefonów: 0749094161; 0761284722. Wejście do jaskini kosztuje około 15 lei, uczniowie 10 lei, dzieci poniżej 5 lat bezpłatnie.
GPS: 46.81735, 22.42369
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.