Góry Gârbova Piatra Mare i Baiului

Posted by

Góry Gârbova, Piatra Mare i Baiului są pasmem zamykającym grupę wschodniokarpacką od strony południowo – zachodniej. Granicę z górami Intorsurii, położonymi na wschód, wytycza droga, biegnąca na trasie Braszów – przełęcz Bratocea (1272 m n.p.m.) – dolina Teleajen – Ploieşti. Natomiast zachodnie kresy, będące równocześnie granicą z pasmami Bucegi oraz Postăvaru, wyznacza droga Ploieşt – dolina Prahovy – przełęcz Predeal (1035 m n.p.m.) – dolina Timiş – Braszów. Północna część masywu Gârbova, stopniowo się obniża przechodząc w Kotlinę Braszowską, zaś na południu góry łagodnie przechodzą w pasmo pogórzy zwane Subkarpatami Multańskimi.

W rejonie pasma Gârbova wyodrębniono cztery pomniejsze grupy górskie: góry Baiului i góry Grohotiş, które są rozdzielone doliną rzeki Doftana, masyw Piatra Mare, położony w północno – zachodniej części oraz północno – wschodni masyw Vaida. Najwyższą kulminacją Gór Gârbova jest szczyt Vf. Neamţu (1923 m n.p.m.). Pasmo Piatra Mare osiąga wysokość 1843 m n.p.m., zaś Góry Grohotiş wznoszą się maksymalnie do wysokości 1768 m n.p.m. Najniższą częścią jest masyw Vaida z kulminacją osiągającą wysokość 1528 m n.p.m. Charakterystycznym krajobrazem dla tego pasma są rozległe połoniny, które rozciągają się ponad gęstymi lasami. Natomiast masyw Piatra Mare cechuje się skalistymi grzbietami w rejonach szczytowych. Cały łańcuch gór Gârbova nie jest zbyt często celem wędrówek turystycznych, a wyjątkiem są jedynie rejony położone w okolicach kurortów w dolinie Prahovy.

Ze względu na dość znaczną ilość ośrodków wczasowych i narciarskich na zboczach gór Baiului, baza noclegowa w tym rejonie jest dobrze rozwinięta. Sieć szlaków turystycznych poza masywem Piatra Mare, jest raczej skromna. Niewątpliwie warto zaplanować podczas wędrówek odwiedzenie wodospadów Şapte Scări (Siedem Schodów), do których droga pnie się przez malownicze wąwozy osłonięte jodłowo – bukowym lasem. Zima trasa ta jest niestety niedostępna dla ruchu turystycznego. Wędrując po górach Gârbova, nie sposób nie zauważyć ogromnej różnicy pomiędzy krajobrazem Karpat Wschodnich, charakteryzującym się głównie połoninami, a skalnym krajobrazem Karpat Południowych, położonych z drugiej strony doliny rzeki Prahovy.

GPS: 45.416949, 25.616204

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply