Polska wioska Poiana Micului

Posted by

Pojana Mikuli, to wieś nad potokiem Humor na rumuńskiej Bukowinie. Pojana Mikuli w dużej części zamieszkana jest przez mniejszość Polską. Przodkowie obecnych mieszkańców to górale czadeccy, którzy przybyli tu w XIX wieku, głównie by tworzyć i rozwijać kopalnię soli w Cacica. Górną jej część, na północ od kościoła katolickiego zamieszkują Rumuni, a dolną Polacy.

Społeczność polska ma tu swoją szkołę, gdzie dzieci uczą się również języka polskiego, kościół katolicki i Dom Polski który świadczy też usługi noclegowe. Oprócz tego nasi rodacy chętnie wynajmują pokoje w swoich domach i jest to na pewno ciekawszy nocleg, gdyż możemy spędzić wieczór z gospodarzami na ciekawych opowieściach.

W Poianie Micului jakiś czas temu powstało Stowarzyszenie Obczyny, które ma na celu promocję tutejszych atrakcji i polskich wsi. Najważniejszym osiągnięciem stowarzyszenia, którego prezesem jest mieszkaniec Poiany Łukasz Iuraszek, jest wyznakowanie szlaków turystycznych łączących polskie wsie i najważniejsze atrakcje regionu.

Choć wieś nie posiada żadnych ciekawych zabytków, to jest to dobry punkt wypadowy na pobliskie górskie szlaki. Warto tu też zajechać, choćby na pogawędkę z rodakami. Mieszkańcom zależy na wypromowaniu tych miejsc w Polsce, gdyż nie żyje się im tu zbyt dostatnio, i turystyka może być ich dodatkowym dochodem. Stowarzyszenie wytyczyło tu też niewielkie pole biwakowe, na którym można rozbić namiot.

GPS: 47.67735, 25.7565

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply