Munţii Întorsurii i Munţii Ciucaş

Posted by

Góry Întorsurii z pasmem Gór Ciucaş są masywem, należącym do tzw. „Karpat Zakrętu”, ze względu na położenie w rejonie wygięcia łuku karpackiego. Ze względu na dużą różnorodność krajobrazu, w obrębie pasma wyodrębniono kilka grup górskich. Najbardziej charakterystyczne jest pasmo Gór Siriu oraz popularne Góry Ciucaş. Masyw Siriu pokryty jest roślinnością typowo połoninną, a jego kulminacją jest Vârful Mălaia (1662 m n.p.m.). Natomiast pasmo Ciucaş charakteryzuje się specyficznym krajobrazem, ze względu na występowanie wśród połonin, formacji skalnych. Najwyższym punktem jest szczyt Ciucaş, wznoszący się na wysokość 1954 m n.p.m. Głównym budulcem tego pasma są niezwykle twarde zlepieńce, spajające różnorodny materiał skalny, lecz odnajduje się tu również skały wapienne. Właśnie dzięki takiej budowie geologicznej, możemy podziwiać niesamowite formacje skalne, które wręcz działają na wyobraźnię i tak oto ujrzeć możemy „Plotkujące Staruchy”, „Diabelską Ręka”, czy „Goliata”.

Masyw Ciucaş charakteryzuje się niezwykle bogatą i interesującą roślinnością. W obrębie gór znajduje się kilka rezerwatów przyrody. Szczególnie godny uwagi jest rezerwat Góra Rosu, która nazywana jest tak, z uwagi na pokrywające ją w okresie wiosennym piękne kwiaty rododendronów. W rejonie Gór Ciucaş znajduje się spora ilość oznakowanych szlaków turystycznych, które są w bardzo dobrym stanie, co znacznie ułatwia poruszanie się w terenie. Granice pasma nie są jednoznacznie określone, lecz dla ułatwienia przyjęto, iż północny oraz wschodni kres wytycza droga biegnąca na trasie Braşov – Buzău, natomiast zachodni skraj wyznacza droga Ploeşti – dolina Teleajen – przełęcz Bratocea (1272 m n.p.m.) – Braşov. W kierunku południowym góry Întorsurii przekształcają się w pogórze Karpat Multańskich, zaś na północnym – zachodzie w Kotlinę Braszowską.

GPS: 45.516269, 25.931759

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply