Mănăstirea Peştera Ialomiţei

Posted by

Monastyr Peştera Ialomiţei jest jednym z ciekawiej położonych klasztorów w Rumunii. Został zbudowany u wrót jaskini Ialomiței jak i w samej grocie. Kompleks klasztorny leży w samym sercu Bucegów, w rozległej dolinie, Ialomiţei. Jest to polodowcowa kotlina, która rozpościera się na sporym obszarze, na wysokości powyżej 1500 m n.p.m., otoczona jest na około potężnymi łańcuchami górskimi, przepływająca przez nią rzeka Ialomița, swe źródła ma pod szczytem Omula.

Początki klasztorowi dała pustelnia i drewniana świątynia, którą na początku XVI wieku zbudował władca Mihnea cel Rău, który był synem słynnego Vlada Țepeșa. Klasztor na przestrzeni wieków był rozbudowywany i odbudowywany, gdyż aż cztery razy był spalony w wyniku pożarów. Ostatni miał miejsce całkiem niedawno bo w 1961 roku. Dziś niewielka cerkiewka umieszczona w jaskini udostępniona jest do zwiedzania. Mnisi pobierają też opłatę za zwiedzanie jaskini, której poświęcę osobny wpis.

GPS: 45.391565, 25.439011

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply