Mănăstirea Arnota

Posted by

Mănăstirea Arnota leży górach Căpăţânii u stóp góry Arnota (1184 m n.p.m.), Pięknie położony monastyr wybudowano w 1633 roku. Ufundował go hospodar Mateia Basaraba podczas swoich rządów, a po śmierci spoczęły tu jego zwłoki oraz jego ojca. Klasztorną cerkiew wybudowano na planie koniczyny z otwartym przedsionkiem. Ściany świątyni zdobią oryginalne freski, a w śród nich przedstawienie hospodara Matei Basaraba. Nawę cerkwi przykrywa duża kopuła, a mniejsza kopuła przednawie. Nawa jak i przednawie nie są przedzielone ścianą. Świątynie otaczają zabudowania klasztorne.

Na zewnątrz za murami dodatkowo możemy liczyć na przepiękne widoki, widać też stąd sąsiedni monastyr Bisţrita. Do monastyru można dojść ścieżką od położonego poniżej wspomnianego monastyru, lub dojechać samochodem krętą szutrową drogą. Droga na początku jest dosyć szeroka, bo prowadzi do pobliskiego kamieniołomu, ale dalej jest już dosyć wąska i pnie się serpentynami do góry.

GPS: 45.19646, 24.0449

Zobacz na pełnej mapie Mănăstirea Arnota

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply