Malowana wieś Ciocanesti

Posted by

Ciocanesti, to jedna z bardziej ciekawych wiosek na Bukowinie, można też śmiało napisać, że wyróżnia się bardzo na tle innych wsi w całej Rumunii. Miejscowość jest jedyna w swoim rodzaju, drugiej takiej wsi nie znajdziecie, a wszystko zaczęło się około 1950 roku. Właśnie wtedy lokalne władze miejscowości zaczęły namawiać ludzi do szanowania tradycyjnej architektury i zdobnictwa ludowego i to od tego momentu zaczęły pojawiać się pierwsze zdobienia na domostwach. Ich motywem są grafiki zaczerpnięte ze strojów ludowych.

Z roku na rok przybywało ozdobionych domów i na tą chwilę jest ich około 600. Całość uzupełniają zadbane podwórka i obsadzone kwiatami ogrody. Niesamowity wygląd wioski sprawił, że zaczęli też pojawiać się tu turyści, którzy mają tu dobrą bazę wypadową w Góry Suhard. Zaczęły więc powstawać gospodarstwa agroturystyczne oferujące noclegi, utworzono muzeum etnograficzne i muzeum bukowińskich pisanek.

GPS: 47.47881, 25.27936

Zobacz na pełnej mapie Malowana wieś Ciocanesti

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply