Munţii Stânişoarei

Posted by

Góry Stânişoarei należą do Karpat Wschodnich i leżą pomiędzy pasmem Obczyn Bukowińskich, Górami Tarcău, Ceahlău i Bistriţei oraz Masywem Rarău – Giumalău. Od strony północnej oraz północno – wschodniej granicę tego masywu wyznacza dolina rzeki Moldovy. Stânişoarei na wschodzie stopniowo się obniżają i ich granicę wytycza droga Vadu Moldovei – Târgu Neamţ – Piatra Neamţ. Granicę południową i zachodnią stanowi dolina rzeki Bistriţy. Północno – zachodnia granica wytyczona jest umownie wzdłuż trasy Chiril – przełęcz Curmătura Prislop – Stulpicani – Frasin.

Munţii Stânişoarei są średnio wysokimi górami, najwyższa kulminacja to szczyt Bivolul, który wznosi się na wysokość 1530 m n.p.m. Pasmo zbudowane jest głównie z piaskowca i charakteryzuje się dużym zalesieniem ze sporą domieszką połonin, na których prowadzony jest wypas. Masyw nie jest zbyt popularny wśród turystów, ale u podnóża znajdziemy całkiem rozbudowaną bazę noclegową. Przez góry przebiega też kilka znakowanych szlaków turystycznych.

GPS: 47.308426, 25.685488

Zobacz na pełnej mapie Munţii Stânişoarei

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply