Lacul Roșu – Cheile Bicazului

Posted by

W zachodniej części słynnego Wąwozu Bicaz znajdziemy urocze jeziorko nazywane Jeziorem Czerwonym. Nie jest to naturalny zbiornik lecz jezioro osuwiskowe. Powstało ono w 1837 roku na skutek długotrwałych opadów deszczu, które spowodowały obsunięcie się zbocza góry Ucigasu. W ten sposób przegrodzone koryto zlewiska potoków Licas, Oii i Rosu utworzyło jeziorko. Jest to obecnie największy tego typu zbiornik w Karpatach rumuńskich.

Kolor czerwony wodzie nadają tlenki i wodorotlenki żelaza, które dają zabarwienie osadom dennym. Pierwsi turyści pojawili się tu już w 1857 roku, lecz wtedy miejsce to nie było tak łatwo dostępne jak dziś. Dopiero po wybudowaniu drogi przez Wąwóz Bicaz zaczęto to miejsce odwiedzać masowo. Lacul Rosu położone jest na wysokości 980 m n.p.m, a jego powierzchnia wynosi 11,47 ha. Jeziorko rozciąga się na długości 2,83 km, a maksymalna głębokość waha się w granicach 10,5 metrów.

Choć od osunięcia się góry minęło już wiele lat, to nadal z wody sterczą kikuty jodeł, dodające jeziorku uroku i dzikości. Niestety miejsce to jest obecnie bardzo zdominowane przez turystów, przez co latem panuje tu tłok i gwar. O wiele spokojniej jest po sezonie, a również zimą zamarznięte jeziorko wygląda ciekawie. Latem można tu wypożyczyć sprzęt pływający, posilić się w barach czy zakupić produkty regionalne i pamiątki. Problem może być tylko z zaparkowaniem samochodu.

GPS: 46.81214, 25.82164

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 1 vote.
Please wait...

Leave a Reply