Widokowa trasa DN7 Przełomem Czerwonej Wieży

Posted by

Olt, to jedna z największych rzek Rumunii, jest lewym dopływem Dunaju, a jej długość wynosi 736 km. Rzeka ma źródła na południe od przełęczy Bicaz w Górach Bystrzyckich, potem płynie przez Karpaty Wschodnie i Karpaty Południowe. Pomiędzy Górami Cozia i Górami Lotrului tworzy głęboki Przełom Czerwonej Wieży. Nazwa ta pochodzi od znajdujących się we wsi Boița ruin zamku z czerwonego kamienia, który wznieśli w XIV wieku Sasi siedmiogrodzcy. Rzeka następnie przecina przedpole Karpat i Nizinę Wołoską, by naprzeciw miejscowości Čerkovica ujść do Dunaju. Jest to jedyna rzeka która przełamuje pasmo Karpat, płynie bardzo głęboką doliną na poziomie 352 m n.p.m. i otoczona jest szczytami przekraczającymi wysokość 2000 m n.p.m. Najpiękniejszy widok na Przełom Aluty rozpościera się z Masywu Cozia, ale i wycieczka dnem kanionu zrobi na was wrażenie.

Doliną poprowadzono drogę DN7 i linię kolejową z Sybiu do Krajowej przez Râmnicu Vâlcea. Warto się tu przejechać zarówno samochodem jak i pociągiem, który przebija się tu przez Karpaty licznymi tunelami. Odcinek przełomowy Aluty jest miejscami tak wąski, że droga poprowadzona jest mostami, które nie są ułożone w poprzek rzeki jak to zwykle bywa, ale wzdłuż. Jazda nimi dostarcza mega widoków i jedynym minusem jest tu duży ruch ciężarówek, oraz mało miejsc postojowych umożliwiających fotografowanie. Mimo to warto tu się udać, póki dolina wygląda jeszcze jak wygląda, gdyż niebawem ma nią być poprowadzona autostrada A1 i przełomu w obecnej formie już nie zobaczymy.

Lepszym wariantem na spokojne podziwianie Przełomu Czerwonej Wieży jest opcja prawobrzeżna. W Călimăneşti przez zaporę wodną możemy przejechać na drugi brzeg Aluty i tam już spokojnie drogą szutrową udać się na północ. Doga czasami jest w gorszym stanie, dosyć wąska i biegnie miejscami eksponowaną skarpą nad samym nurtem rzeki, mniej wprawni kierowcy powinni sami ocenić dokąd są w stanie dojechać. Spacer lub rower też może tu być ciekawą alternatywa dla samochodu.

GPS: 45.29877, 24.29023

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply