Plopiş to niewielka wieś nad potokiem Cavnic, w górach Gutâi, u stóp masywu Lăpusului. Tutejsza świątynia to cenny zabytek i figuruje na Liście Światowego Dziedzictwa UNESCO. Cerkiew wybudowano w latach 1796 – 1798 z dębowych belek na planie prostokąta, z pięciokątną abysydą i z gankiem przy wejściu. Fundament świątyni zrobiono z wielkich kamiennych bloków. Całość pokrywa dwukalenicowy dach kryty gontem, wieża jest bardzo strzelista i ozdobiona czterema mniejszymi wieżyczkami.
Wnętrze cerkwi zdobią piękne freski z 1811 roku. Namalował je Stefan z Şişeşti, który współpracował również przy zdobieniach świątyni w Şurdeşti. Cerkiew na co dzień jest zamknięta, ale osoba, która posiada klucze mieszka naprzeciwko i gdy tylko widzi turystów, sama przychodzi i otwiera świątynie oraz zapala oświetlenie. Za wejście nie pobierana jest opłata, ale wypada wrzucić do puszki jakąś niewielką ofiarę.
GPS: 47.59167, 23.771
Zobacz na pełnej mapie Cerkiew w Plopiş
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.