Bardzo ciekawy zabytek sakralny znajdziemy w niewielkiej wiosce Strei. Leży ona w pobliżu znanego miasta Hunedoara, które jest licznie odwiedzane ze względu na atrakcyjny zamek. W Strei u podnóża gór Poiana Ruscă w XIII wieku stanęła romańska kamienna świątynia, do której budowy użyto materiałów z ruin rzymskiej stolicy prowincji Dacji – Ulpia Traiana. Podobną cerkiew znajdziemy też w sąsiedniej wiosce Densuș.
Cerkiew ze Strei i ta z Densuș uważane są za najstarsze tego typu budowle w Transylwanii. Zarówna jedna jak i druga powstała w stylu romańskim i mają bardzo podobne wieże. Świątynia w Strei położona jest na planie prostokąta z kwadratową absydą. Portal wejściowy zdobią cenne freski, należą one do najcenniejszych malowideł średniowiecznych w Rumunii, badania wykazały, że powstały one XIV wieku. Wewnątrz możemy doszukać się kamiennych bloków z rzymskimi inskrypcjami.
GPS: 45.71647, 22.9888
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.