Zagroda Gheorghe Opriș w Sârbi

Posted by

Sârbi, to wioska położona w Maramuras, w której zachowało się wiele tradycyjnych gospodarstw oraz kilka ciekawych cerkwi. W jednym z gospodarstw miejscowy pasjonat Gheorghe Opriș zgromadził sporą kolekcję maszyn i urządzeń typowych dla Maramureszu. Wszystkie urządzenia tu działają, a gospodarz dumnie prezentuje zastosowanie wszystkich eksponatów.

Na zewnątrz uwagę przykuwa karpacka Șteaza, w Rumunii nazywana Valtoâre. Jest to wirówka składająca się z drewnianej okrągłej misy, do której korytem doprowadzana jest woda z potoku. Służy ona do spilśniania sukna i prania odzieży. Wykorzystuje ona siłę spadającej na sukno wody, a cały proces odbywa się w drewnianej, ażurowej wirówce, z której szparami pomiędzy deskami odprowadzany jest nadmiar wody.

Wodą napędzana też jest maszyneria w której wielkie drewniane młoty rozbijają wełnę. Jest też tu wytwórnia palinki i wiele innych ciekawych konstrukcji. Po skończonej prezentacji Gheorghe zaprasza swoich gości na degustację palinki, oczywiście jego produkcji. Jak chcecie takową zakupić to tylko tutaj, lepszej w Rumunii nie piłem. Opłata za zwiedzanie jest co łaska, lub zakup wyrobów alkoholowych, w których cenę wliczone jest zwiedzanie.

GPS: 47.75497, 23.93941

Zobacz na pełnej mapie Zagroda Gheorghe Opriș w Sârbi

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply