Cerkiew Świętych Archaniołów w Şurdeşti

Posted by

Wśród najczęściej odwiedzanych zabytków Maramureș jest drewniana cerkiew w Şurdeşti, która wpisana jest na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Kościół znajduje się we wsi Șurdești, która znajduje się przy drodze prowadzącej z Baia Mare do Cavnic. Cerkiew w Şurdeşti była najwyższym drewnianym kościołem w Europie, z wieżą o wysokości 54 m i całkowitej wysokości 72 m. Było tak do czasu zbudowania nowej cerkwi klasztoru Peri w Săpânţa, która ma wysokość 78 m.

Cerkiew pw. Świętych Archaniołów została wybudowana w 1724 roku. Jako materiał posłużyło drewno dębowe, a konstrukcja powstała bez użycia gwoździ. Wnętrze świątyni zdobią malowidła wykonane na płótnie i przyklejone do ścian, które są datowane na 1810 rok. Ich autorem jest Ştefan z Şişeşti. Ikonostas pochodzi z 1783 roku, i powstał za panowania cesarza Józefa II.

Cerkiew powstała na rzucie prostokąta, z wieloboczną absydą prezbiterium. Dach ma podwójne okapy wokół kościoła, jest jednolity i obejmuje również prezbiterium. Między okapami znajduje się kolejny rząd okien. Dębowe belki ścian są osadzone na kamiennej podmurówce. Wysoką wieżę w narożnikach dachu wieńczą cztery małe sterczyny w stylu Lăpuş.

GPS: 47.60516, 23.75769

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew Świętych Archaniołów w Şurdeşti

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply