Cerkiew pw. św. Mikołaja w Densuş

Posted by

U podnóża gór Poiana Ruscă, w pobliżu miasta Haţeg, warto odwiedzić wioskę leżącą na północ od drogi Haţeg – Caransebeș. możemy tu zobaczyć bardzo ciekawą Cerkiew pw. św. Mikołaja, to jedna z najstarszych tego typu budowli w Transylwanii. Trzynastowieczną cerkiew zbudowano na wzór romańskiego kościółka, a do budowy użyto materiałów pochodzących z pobliskiego Ulpia Traiana (Sarmizegeutusa), która była dawną stolicą rzymskiej prowincji Dacji. Jeżeli dobrze się przypatrzymy to zobaczymy, że okrągłe okna wykonane są z rzymskich rur kanalizacyjnych, mury kryją elementy kolumn i kamiennych płyt, z pod których „wychodzą” łacińskie inskrypcje.

Cerkiew ma 30 m długości i 8 m szerokości, wysoka jest na 18 m. Wewnątrz zobaczymy stare freski datowane na XV w. Również i tutaj wszechobecne są rzymskie pamiątki, jak choćby ołtarz wykonany z płyty nagrobnej, z której usunięto tylko inskrypcje. Niestety wewnątrz nie można filmować i fotografować, pilnuje tego mnich, który sprzedaje tu dewocjonalia. Cerkiew w Densuș czeka w kolejce do wpisania jej na Światową Listę UNESCO.

GPS: 45.58247, 22.80538

Zobacz na pełnej mapie Cerkiew pw. św. Mikołaja w Densuş

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply