Marginea – Bukowina

Posted by

Bukowina to nie tylko malowane klasztory, pisanki i ikony na szkle. W jednej z miejscowości powstał całkiem spory ośrodek produkcji ceramiki. Tym miejscem jest miejscowość Marginea, która słynna jest w całej Rumunii z wyrobu czarnej ceramiki. Tradycja jej produkcji od 300 lat przekazywana jest z ojca na syna, a dzieci uczą się tego fachu już od 7 roku życia. Drugie takie miejsce wyrabiające czarną ceramikę znajduje się w Ameryce Południowej w Meksyku.

W miejscowości praktycznie w każdym gospodarstwie produkuje się coś z gliny. W jej centrum znajduje się kilka sklepów z gotowymi wyrobami, oraz pracownia pokazowa, gdzie można zobaczyć jak powstają cudeńka z Marginei. Ciemny kolor tutejsza ceramika zawdzięcza glinie, składu ziemi, wody i odpowiedniej obróbce. Proces wytworzenia jednego wyrobu trwa około 3 tygodni, zajmują się tym głównie mężczyźni, kobiety natomiast wykańczają i zdobią gotowe produkty.

GPS: 47.80113, 25.79402

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply