Munţii Ţibleş

Posted by

Góry Ţibleş leżą na północy Rumunii i zaliczane są do Karpat Wschodnich. Na wschodzie graniczą one z Górami Rodniańskimi, a na zachodzie z Górami Gutâi. Północny kraniec Ţibleş wyznacza dolina rzeki Izy, natomiast południowy dolina Someşul Mare. Masyw jest pochodzenia wulkanicznego, a jego najwyższy szczyt Vârful Ţibleş osiąga wysokość 1839 m n.p.m..

Góry nie są zbyt popularne wśród turystów, których zabierają sąsiednie dużo bardziej atrakcyjne Góry Rodniańskie. Masyw Ţibleş w większości jest zalesiony, ale w obrębie grzbietu centralnego znajdują się piękne i rozległe połoniny. Przez pasmo przebiega kilka znakowanych szlaków turystycznych, lecz nie ma co tu liczyć na jakiekolwiek zagospodarowanie turystyczne.

Góre Ţibleş, to propozycja dla turystów ceniących sobie spokój i dobrze radzących sobie w terenie. Wysoko w górach nie znajdziemy żadnego schroniska, więc wybierając się na dłuższą wędrówkę lepiej zabrać ze sobą namiot. Na połoninach miejscowa ludność wypasa owce, więc awaryjnie można skorzystać z szałasów pasterskich o ile nie są akurat wykorzystywane.

Ciekawe są również zamieszkane doliny wokół masywu Ţibleş. W wioskach możemy liczyć na dużą liczbę świetnie zachowanych przykładów marmaroskiego drewnianego budownictwa. Są to przeważnie cerkwie, ale i też zabudowania gospodarskie, jednak te coraz częściej wypierane są przez nowe murowane budynki.

Niezapomnianą atrakcją może być również przejazd linią kolejową, która biegnie ponad doliną Sălăuţa oraz przez przełęcz Şetref. Rozciągają się z niej wspaniałe widoki na pasmo Rodniańskie oraz Ţibleş.

GPS: 47.520492, 24.258770

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply