Peștera Ungurului

Posted by

W północnej części gór Pădurea Craiului rzeka Crisul Repede wyżłobiła dosyć głęboki wąwóz, który ma kształt dużego zakola. Na jego końcu znajduje się portal Jaskini Ungurului o wysokości 33 m i szerokości 20 m. Prowadzi do niego wisząca drewniana kładka nad wartkim nurtem rzeki. Jest ona zabezpieczona furtka, która otwierana jest w godzinach otwarcia jaskini. Jaskinia jest oświetlona, a wstęp jest biletowany.

Długość jaskini wynosi 554 metry, ale do zwiedzania udostępniono jedynie 200 metrów. Trasa rozpoczyna się Wielką Salą przez którą przepływa niewielki strumień. Tworzy on tu też niewielką kaskadę, woda jest tu tak nasycona minerałami, że jej kolor jest mleczny. Potem możemy przejść korytarz, który kończy się syfonem i w tym miejscu kończy się udostępniona część jaskini.

Do jaskini lepiej wybrać się na tygodniu lub poza sezonem turystycznym. Jest to dość popularne miejsce, a bliskość miasta Oradea, sprawia że często jest tu tłoczno. Miejsce przy jaskini wykorzystywane jest też na pikniki i biwaki. Dojazd do jaskini jest drogą gruntową, ale przejezdna jest dla wszystkich pojazdów. Na tym odcinku doliny Crisul Repede znajdziemy jeszcze kilka innych, mniej popularnych jaskiń: Napișteleu, Vântului i położoną w bocznej dolinie Mișidului Peștera De la Izvor.

GPS: 46.93271, 22.54896

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply