Munţii Rodnei

Posted by

Góry Rodniańskie, to chyba najbardziej popularne wśród polskich turystów pasmo górskie w Rumunii. Jest też najbardziej wypiętrzonym pasmem, należące do Karpat Wschodnich. Rozciąga się pomiędzy przełęczą Şetref (826 m n.p.m.), a przełęczą Rotunda (1277 m n.p.m.). Szlaki turystyczne w Górach Rodniańskich są dużo lepiej zagospodarowane i oznakowane, w porównaniu do gór sąsiednich, więc znacznie częściej są odwiedzane przez turystów. By przejść całe pasmo, trzeba się przygotować nawet na kilkudniową wyprawę. Jednak najciekawsze szczyty są tez dostępne z różnych punktów jako wycieczki jednodniowe. Bardzo dobrą bazą wypadową w Góry Rodniańskie jest miejscowość Borşa, oraz Przełęcz Prislop.

Grzbiet główny osiąga długość około 60 km i większość trasy znajduje się powyżej 2000 m n.p.m. Najwyższym szczytem tego masywu jest zlokalizowany w bocznej grani Pietrosul (2303 m n.p.m.). Za zachodnią ganicę Munţii Rodnei uważa się drogę biegnąca na trasie Salva – Săcel. Północną z Górami Marmaroskimi wytycza Dolina Vişeu i szosa biegnąca na przełęcz Przysłop (1416 m n.p.m.), aż po dolinę Bistriţa Aurie. Wschodnią granicę wytycza droga biegnąca pomiędzy doliną Bistriţa Aurie a Valea Mare w dolinie Someşul Mare, a południowy i południowo-wschodni skraj wyznacza dolina Samoszu Wielkiego, aż po miasto Salva.

W Górach Rodniańskich można odnaleźć typowo alpejskie krajobrazy wyróżniające się granitowymi turniami, zboczami o znacznym nachyleniu, z typowymi piarżyskami oraz niecki i jeziorka polodowcowe. Można się ich doliczyć około trzydziestu. Najbardziej okazałe ma powierzchnię 0,8 ha i znajduje się u podnóża Pietrosula. Z uwagi na unikalność karpackiej flory i fauny, już bardzo wcześnie, bo w 1932 roku, góry zostały objęte częściową ochroną rezerwatową. W 1979 roku rezerwat obejmujący okolicę pasma Pietrosula, został wpisany na listę rezerwatów biosfery UNESCO, a w roku 1990 utworzono Park Narodowy Rodna o powierzchni 54464 ha. Występuje tu duża różnorodność gatunków fauny, między innymi duże drapieżniki, kozice, świstaki, orły przednie oraz sępy płowe.

GPS: 47.573501, 24.723426

Zobacz na pełnej mapie Munţii Rodnei

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply