Chyba największą atrakcją Apuseni i płaskowyżu Padiş jest Cetăţile Ponorului. Padiş jest częścią Gór Bihor, a wysokość pasma waha się w granicach 1000 – 1400 m n.p.m. Górną partię Padiş pokrywają łąki, na których wypasane są owce, a łagodne bezleśne wzgórza gwarantują przepiękne panoramy. Ale na Padiş nie przyjeżdża się po widoki, znajduje się tu ogromne nagromadzenie zjawisk krasowych, uważane za największe w Europie. Na każdym kroku występują tu niesamowite jaskinie, studnie, uwały, leje krasowe, lejki, podziemne rzeki i wywierzyska oraz ponory
Cetăţile Ponorului, zwane powszechnie Twierdzą Ponoru, to nic innego jak potężne trzy uwały krasowe które utworzyły dzisiejszą rzeźbę i słynne 3 doliny krasowe. Wchodząc pośród wapiennych skał do pierwszego uwału, zobaczymy największy w Europie portal jaskiniowy o wysokości 70 metrów, ale zejście tu nie jest takie proste, ułatwią nam to różnego rodzaju ułatwienia asekuracyjne, poręcze, łańcuchy i drabinki. Na dnie doliny możemy też podziwiać podziemną rzekę, która wypływa z jaskini Căput i wpada do Jaskini Cetăţile Ponorului. Rzeka ta przepływa pod ziemią przez jaskinię i po pokonaniu syfonu kilka kilometrów dalej pojawia się na powierzchni u podnóża Padiszu w Izbucul Galbenei i Cheile Galbenei. Do zwiedzania udostępnione są tylko 2 doliny pomiędzy otworami jaskini.
Szlaki turystyczne są tu tak poprowadzone, że po przejściu dolin dołem, możemy obejść je jeszcze górą i z eksponowanych skał u góry zobaczyć ich ogrom z „balkonów”. Pamiętajmy, że obszar ten chroniony jest Parkiem Narodowym, więc nie dojedziemy zbyt blisko tej atrakcji. Pojazdy musimy zostawić na polanie Glăvoi, do której można legalnie dojechać samochodem.
GPS: 46.5631, 22.70148
Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.