Wywierzysko – Izbucul Tăuzului

Posted by

To niesamowite miejsce znajdziemy w głębi Gór Bihor w pobliżu osady Casa de Piatră. Jest to potężne wywierzysko, które jednocześnie jest wejściem do podziemnego jeziora i systemu podwodnych jaskiń. Dojedziemy tu z z miejscowości turystycznej Gârda de Sus. Droga początkowo asfaltowa, z czasem przechodzi w drogę szutrową, choć gdy byliśmy tu ostatni raz prowadzono dalej prace remontowe drogi, więc nie wykluczone że z czasem dojedziemy tu asfaltem. Kilka kilometrów przed wioską Casa de Piatră musimy po lewej stronie wypatrywać tabliczki kierującej do Izb. Tăuzului. Miejsce jest słabo oznaczone i łatwo je przejechać.

Parametry wywierzyska Tăuzului robią wrażenie. Głębokość podziemnego jeziora dochodzi do 90 m i penetracja tego miejsca przez nurków jaskiniowych to nie lada wyczyn. Głębokość podziemnego jeziora jest tak duża, że nurkowie muszą odbywać godzinną dekompresje na mniejszej głębokości. Sama podziemna trasa jest bardzo niebezpieczna zalegają tam pnie drzew i inne obiekty utrudniające eksplorację. Ponoć udało się jak na razie zejść na głębokość przeszło 80 m, jednak jeszcze nikt nie pokonał całej podziemnej trasy.

Jest też smutna historia tego miejsca i to związana z naszym krajem. W 2002 roku miał tu miejsce tragiczny wypadek z udziałem polskich nurków, którzy badali podziemne pieczary wywierzyska. Ostatniego dnia eksploracji na powierzchnię nie wypłynął jeden z nich, zaś po trwającej kilka dni akcji poszukiwawczej odnaleziono ciało Polaka na głębokości 82 m. Wypadek ten upamiętnia tablica przytwierdzona do skały nad wywierzyskiem.

Podziemne jezioro zasilane jest wodami, które wpadają pod ziemię w ponorze Jaskini Coiba Mare. Która jest położona jakieś 2,5 km powyżej wywierzyska. Jaskinię tą też warto zobaczyć, ale zaprezentuję ja już w osobnym wpisie.

GPS: 46.51295, 22.78301

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply