Salina Praid

Posted by

Jeździliście kiedyś po kopalni autobusem miejskim ? Pewnie nie, ale macie taką możliwość w Rumunii w miasteczku Praid. Praid położony jest w środkowej Rumunii, we wschodniej części Transylwanii nad rzeką Târnava Mică u stóp Gór Gurghiu. Miejsce to jest tak bogate w ten minerał, że sól wychodzi tu na powierzchnię samoistnie, co można zaobserwować na wzgórzach solnych położonych powyżej kopalni. Tutejsze złoża były już eksploatowane w czasach rzymskich, a legenda głosi, że Święta Kinga miała wrzucić tu swój pierścień, odnaleziony potem w bałwanie soli bocheńskiej. Początkowo sól w Praid pozyskiwano metodą odkrywką, a pierwszy podziemny szyb powstał tu dopiero w drugiej połowie XVII wieku. Pokłady soli są tu tak ogromne, że pozyskuje się ją do dziś, najniżej położone chodniki są na głębokości 320 metrów.

Te udostępnione dla turystów są nieco płycej bo na 120 metrach. Dostaniemy się do niech w dosyć nietypowy sposób, bo autobusem, który zwiezie nas w dół kilkukilometrowym podziemnym tunelem. Z końcowego przystanku niżej musimy już zejść po schodach. Na dole w wielkich komorach czekają na nas atrakcje typowe dla tego typu obiektów. Oczywiście jest kaplica z podświetlanym od tyłu witrażami, place zabaw dla dzieci, miejsca gdzie można odpocząć i wdychać jod, bo kopalnia jest często odwiedzana przez osoby z dolegliwościami układu oddechowego. Jest tu też muzeum oraz kawiarnia i restauracja. Możemy też zakupić różne produkty z soli, najpopularniejsze są te do kąpieli. Wstęp do kopalni jest odpłatny, zniżki przewidziano dla dzieci i osób niepełnosprawnych. Dla osób chcących podleczyć swoje zdrowie dostępne są bilety pięciodniowe, wtedy dzienny pobyt w kopalni kosztuje sporo mniej. Kopalnia czynna jest cały rok od godziny 8:00 do 18:00, jedynie w okresie zimowym zwiedzanie skrócone jest do godziny 16:00. Przy kopalni latem funkcjonuje też basen z plażą.

GPS: 46.55091, 25.1205

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply