Zamek Bran

Posted by

Zamek Bran to przykład, jak dzięki reklamie i komercji można wypromować coś co w rzeczywistości tym nie jest. Chodzi tu oczywiście o słynnego Hrabię Drakulę z powieści pisarza Brama Stokera. Tak naprawdę tylko działania marketingowe osadziły słynnego wampira w tutejszym zamku, prawda natomiast jest taka, że hospodar wołoski Vlad Palownik, pierwowzór Drakuli nigdy tu nie mieszkał, a jego siedzibą był Zamek Poenari w Górach Fogaraskich. To zafałszowanie historii nie przeszkadza jednak turystom, którzy tłumnie odwiedzają to miejsce, głównie ze względu na legendę Drakuli, a mniej dla walorów budowli, która z zewnątrz owszem prezentuje się pięknie, ale wnętrza to zbieranina wyposażenia z różnych epok, bez większych powiązań historycznych z tym miejscem.

Oczywiście nie chcę zniechęcać was do odwiedzenia tego miejsca, bo bezsprzecznie jest tego warte, ale lepiej to zrobić w jakimś najmniej turystycznym okresie, jeżeli chcemy uniknąć dzikich tłumów. Oczywiście zwiedzanie zamku jest odpłatne, nie ma też co liczyć na tanie parkowanie, potem pozostaje nam już tylko przebrnąć przez wszystkie stragany oferujące masę pamiątek, z których większość ma wizerunek Drakuli i możemy zwiedzać zamek.

Historia zamku sięga czasów krzyżackich, gdyż to oni wznieśli tu pierwszą drewnianą warownie około 1212 roku. Kiedy została zniszczona podczas najazdu tureckiego w 1370 roku, król Węgier Ludwik Węgierski siedem lat później wybudował tu już murowany zamek w stylu gotyckim, który pełnił funkcję punktu celnego na szlaku handlowym. Potem zamczysko przez wieki zmieniało właścicieli bez większych przygód do roku 1619, kiedy to budowla spłonęła w wyniku pożaru. Została jednak odbudowana z rozkazu księcia siedmiogrodzkiego Gábora Bethlena.

Jednak swój obecny wygląd zamek zawdzięcza przebudowie, która miała miejsce w latach 1886-1888 i została wykonana według projektu francuskiego architekta Viollet-le-Duca. Warto dodać, że od roku 1920 zamek pełnił funkcję rezydencji letniej królowej Rumunii Marii. Jednak po II wojnie światowej został przejęty przez komunistyczny rząd Rumunii. Po transformacji w 2006 roku powrócił do spadkobiercy Dominika Habsburga, który wystawił obiekt na sprzedaż za niebotyczną kwotę, póki co nie znalazł chętnego kupca.

GPS: 45.51487, 25.36715

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply