Cerkiew Sf. Nicolae w Curtea de Argeş

Posted by

U stóp Gór Fogaraskich, nad rzeką Argeş leży dawna stolica Munteni, niegdyś siedziba pierwszych rumuńskich władców, dziś niewielkie prowincjonalne miasteczko – Curtea de Argeş. Znajdziemy tu wiele ciekawych obiektów, które aktualnie przywracane są do ich dawnej świetności. Jednym z nich jest książęca cerkiew Sf. Nicolae. Ta XIII wieczna budowla robi naprawdę niesamowite wrażenie, zwłaszcza wewnętrze polichromie, które przenoszą nas w mistyczny cerkiewny klimat.

Jest to cerkiew typu bizantyjskiego, zbudowana na planie greckiego krzyża, z trzema absydami na wschodzie. Cerkiew została częściowo przebudowana w XVII wieku, ale od tego czasu niewiele się w niej zmieniło. Malowidła ścienne, które możemy tu podziwiać powstały prawdopodobnie w latach 1364-1377. Świątynia uważana jest za najważniejszy zabytek rumuńskiej sztuki średniowiecznej i architektury i znajduje się na liście indykatywnej UNESCO. Zwiedzanie cerkwi jest bezpłatne.

GPS: 45.13734, 24.67555

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply