Stary wesoły cmentarz – Săpânța

Posted by

Wiele osób już odwiedziło lub słyszało o Wesołym Cmentarzu w Săpânța. Jednak nie wiele osób pewnie wie, że kilkaset metrów dalej znajduje się drugi starszy cmentarz, gdzie też znajdziemy wesołe nagrobki. Być może byliśmy pierwszymi turystami z Polski ;), którzy odkryli tą nekropolię. Miało to miejsce wiele lat temu, odkryliśmy cmentarz przez przypadek, kiedy jeździliśmy po wiosce w poszukiwaniu jakieś studni z wodą, gdyż na południowych krańcach wsi planowaliśmy biwak. Pamiętam, że zaraz po powrocie szukałem informacji o tym cmentarzu w internecie, ale nie znalazłem żadnej polskiej strony o tym miejscu, ani też żadnej wzmianki. Po powrocie zamieściłem w kilku miejscach informacje o tej nekropoli więc już było łatwiej to miejsce namierzyć.

Na drugim cmentarzu w Săpânța nie ma tu tłumów jak na komercyjnym cmentarzu, można śmiało powiedzieć, że poza zmarłymi nie ma tu nikogo. Raz jakaś miejscowa kobieta pieliła nagrobek, poza tym będąc tu kilka razy nie spotkaliśmy nikogo. Niektóre “śmieszne” nagrobki są tu naprawdę stare. W przeciwieństwie do komercyjnego cmentarza są trochę wymieszane ze zwykłymi grobami, ale i tych z kolorowych jest też całkiem sporo. Zachęcam więc przy kolejnej wizycie odwiedzić i ten cmentarz, który według mnie jest bardziej urokliwy i naturalny. Oczywiście nie pobierana jest tu żadna opłata za wejście jak na nekropoli sąsiedniej.

GPS: 47.9689, 23.68943

Zobacz na pełnej mapie Stary wesoły cmentarz – Săpânța

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
Rating: 5.0/5. From 2 votes.
Please wait...

Leave a Reply