Cheile Carașului

Posted by

W Rumunii, na pograniczu gór Aninei i Semenic ciągnie się ciekawy wąwóz rzeki Caraș. Wąwóz Carașului ma długość 19 km i różnica poziomów pomiędzy jego początkiem i końcem wynosi 200 metrów. Miejsce gdzie rzeka Caraș wpływa do kanionu leży na wysokości 400 m n.p.m., natomiast jego koniec znajduje się na 200 metrach n.p.m.

Obszar ten chroniony jest parkiem narodowym – Parcului Național Semenic-Cheile Carașului. Chroni on pięknie uformowany w wapiennych skałach wąwóz z bogatą fauną i florą oraz kilka jaskiń. Największe z nich to: Peştera de după Cârşă, P. Liliecilor, P. de sub Cetate, P. Ţolosu, P. Racovita, P. Popovăt i P. Cerbului.

Przez wąwóz wytyczono znakowany szlak turystyczny, który wiedzie jego dnem. Wycieczką najwygodniej zacząć w miejscowości Caraşova, gdzie zaczyna się szlak prowadzący do wąwozu. Trasa dnem wąwozu kończy się pomiędzy leśniczówkami Jervani i Navesul Mare, gdzie rzeka dochodzi do bocznej drogi z Aniny.

GPS: 45.19194, 21.86262

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply