Przełęcz Prislop

Posted by

Pasul Prislop położona jest na granicy gór Marmaroskich i Rodniańskich i stanowi też naturalną granicę pomiędzy Maramureszem i Bukowiną. Przełęcz jest łatwo dostępna, gdyż poprowadzono przez nią drogę, łączącą obie te rumuńskie krainy. Droga oprócz znaczenia transportowego jest też popularną trasą turystyczną, dzięki której szybko i łatwo dostaniemy się na wysokość 1416 m n.p.m. Skąd już mamy w zasięgu ręki atrakcyjne pasma górskie.

Przełęcz wieńczy betonowy obelisk z lat 60-tych, upamiętniający budowę trasy, oraz schronisko turystyczne Cabana Alpina, które oferuje noclegi oraz wyżywienie. Urosła tu też całkiem niedawno murowana cerkiew, wokół której powstaje monastyr. Latem rozkładają się tu stragany z pamiątkami i produktem lokalnym.

Warto tu przyjechać na przełomie lipca i sierpnia, kiedy organizowany jest tu festiwal „Hora la Prislop”. Podczas tej imprezy na estradzie pod gołym niebem występują zespoły folklorystyczne z sąsiadujących ze sobą regionów. Imprezie towarzyszy duży jarmark rękodzieła ludowego oraz wielki piknik, na którym można popróbować miejscowych specjałów.

Przełęcz jest już wspaniałym punktem widokowym na Góry Rodniańskie, Marmaroskie, a także na położone na wschodzie Obczyny Bukowińskie. Jest to też wspaniałe miejsce na rozpoczęcie wycieczki we wspomniane pasma, a wędrowanie po nich ułatwi nam duża sieć znakowanych szlaków turystycznych.

GPS: 47.60906, 24.85585

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply