Cheile Turzii – Wąwóz Turda

Posted by

Wąwóz położony w pobliżu miasta Turda i od niego wziął swoją nazwę. Jest też jednym ciekawszych tego typu zjawisk w Transylwanii. Miejsce to chętnie odwiedzane jest przez turystów, którzy podziwiają jego niezwykłe piękno i dzikość krasowego krajobrazu. Dnem wąwozu przeciska się potok Hasdat, wijąc się pośród strzelistych skalnych ścian.

Wzdłuż niego poprowadzono efektowny szlak turystyczny, które pokonuje kilka mostków i eksponowanych półek skalnych. Kanion ma 2900 metrów długości, a otaczające go skały osiągają nawet 300 metrów wysokości. Całość zajmuje obszar o powierzchni 125 hektarów i ze względu na niezwykłość formacji krasowych, teren ten został objęty ochroną rezerwatową.

Warto też przejść tu trasę okrężną i zobaczyć również wąwóz z góry. Widoki są niesamowite, a skalne łąki usłane są ciekawymi okazami flory. W obrębie wąwozu można doliczyć się około 60 niewielkich jaskiń. Najłatwiej dostępna jest Cetăţeaua Mare, która znajduje się w pobliżu mostu nr 4, po prawej stronie doliny Hasdat. Cheile Turzii, to też raj wspinaczkowy, wytyczono tu kilkadziesiąt tras wspinaczkowych, a na mniej doświadczonych czeka via ferrata.

Do wąwozu najłatwiej dojedziemy z drogi nr 75, dalej zaś poprowadzą nas już tablice informacyjne. Można też dojechać od drugiej strony ale tam dojazd jest trochę bardziej skomplikowany. U wrót wąwozu działa sezonowy punkt Salvamont, odpowiednik naszego GOPR oraz schronisko turystyczne z polem biwakowym. W sezonie turystycznym za wejście do wąwozu pobierana jest opłata.

GPS: 46.561222, 23.690880

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply