Peștera Hoţilor

Posted by

Jaskinia Hoţilor, czyli Jaskinia Rozbójników położona jest w Górach Cernei. Znajdziemy ją w północno wschodnim końcu uzdrowiska Baile Herculane. Otwór wejściowy znajduje się na wysokości 186 m n.p.m., więc wycieczka do pieczary nie wymaga zbytniego wysiłku. Do Hoţilor prowadzi znakowany szlak turystyczny niebieskich krzyży, który zaczyna się tuż obok wielkiego hotelu Roman. Dojście do pieczary to krótki spacerek, ale łatwy dostęp sprawił, że miejsce to jest trochę zaśmiecone i oszpecone różnymi bazgrołami, choć jeden z napisów datowany jest aż na 1820 r.

Pierwszego opisu jaskini w 1780 roku dokonał Francesco Griselini. W 1872 roku badał ją jeszcze M. Munk, a w 1894 roku Bódog Milleker. Wiadomo, że jaskinię zamieszkiwali ludzie już od połowy paleolitu, ponoć była wykorzystywana aż do czasów rzymskich i nosiła wtedy nazwę Caverna Latronum. Atrakcją turystyczną jest od XIX wieku. Podczas prowadzonych tu badań archeologicznych znaleziono tu krzemienne narzędzia i ceramikę, oraz kości niedźwiedzi jaskiniowych. Jest jaskinią stosunkowo ciepłą, bo temperatura wewnątrz waha się w granicach 9 – 15 stopni C, ale w jej korytarzach często hula tu wiatr.

Tutejszy system korytarzy i sal ma łączną długość 143 m. Do jaskini dostać się możemy się przez trzy otwory. Jednak nie wszędzie wejdziemy swobodnie, gdyż Sala cu Săpături, oraz Galeria cu Gururi są zamknięte dla turystów. W tych miejscach prowadzone są nadal badania, znaleziono tu na przykład dwa endemiczne gatunki skorupiaków. Po zobaczeniu jaskini możemy wrócić z powrotem do Baile Herculane, lub udać się dalej szlakiem do kolejnej jaskini – Peștery cu Aburi.

GPS: 44.89598, 22.42822

Zobacz na pełnej mapie Peștera Hoţilor

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply