Peştera Valea Cetăţii

Posted by

Około 3 kilometrów od miasta Râşnov znajdziemy ciekawą jaskinię Valea Cetăţii, która często nazywana jest też jaskinią Fundata. Całkowita długość jaskini wynosi 958 metrów, ale nie cała udostępniona jest dla ruchu turystycznego. Jaskinia została odkryta całkiem niedawno, bo dopiero ok. 60 lat temu, prawdopodobnie w 1949 roku. Początkowo była ona trudno dostępna i można ją było eksplorować tylko ze specjalistycznym sprzętem. Utrudniony dostęp spowodował, że niezostała zbytnio zniszczona przez przypadkowych „speleologów” i zachowała swój naturalny wygląd. Valea Cetăţii dopiero w 2000 roku została udostępniona dla turystów.

Powiększono wtedy wejście, zbudowano pomosty i schody oraz zainstalowano nowoczesne oświetlenie. Z prawie kilometrowej jaskini udostępniono zaledwie 330 metrowy odcinek. Przebiega on przez najbardziej efektowną Wielką Salę o wysokości 20 m. Jest ona specjalnie oświetlona różnymi kolorami, by jeszcze bardziej uwypuklić jej piękno, ale nie wszystkim taka iluminacja się podoba. W sezonie letnim w Wielkiej Sali braszowska filharmonia organizuje klimatyczne koncerty. Dzięki długotrwałej izolacji i niedostępności, zachowały się tutaj prawie dwumetrowe stalagmity i stalaktyty. Z uwagi na unikalność form krasowych, grota została objęta strefą ochronną, jako naturalny pomnik przyrody.

Jaskinię zwiedzamy tylko z przewodnikiem, który opowiada nam o tym miejscu w języku rumuńskim, a na życzenie również w angielskim. Przejście całej trasy wraz z przystankami zajmuje około 30 minut. Zainstalowane tutaj oświetlenie zasilane jest agregatem, więc przewodnik oświetla tylko zwiedzany w danym momencie fragment.

Jaskinia jest łatwo dostępna i położona jest w pobliżu drogi z Râşnov do Poiany Braşov. Przy parkingu znajdują się tablice informacyjne z godzinami otwarcia, gdyż są one zmienne w zależności od pory roku. Zaoszczędza to niepotrzebnej drogi do jaskini , gdyż od parkingu mamy jeszcze do przejścia około 500 metrów. otwór wejściowy do jaskini znajduje się na wysokości 790 m n.p.m.

GPS: 45.58243, 25.49628

Zobacz na pełnej mapie Peştera Valea Cetăţii

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply