Cheile Nerei – Wąwóz Nery

Posted by

W południowej części Gór Aninei, w Banacie znajdziecie jeden z ciekawszych wąwozów w Rumunii. Przejście całego wąwozu to już wyzwanie, bo ma on długość 18 kilometrów, ale biegnący przez niego szlak turystyczny jest tak kręty, że do przejścia mamy aż 26 kilometrów. Raczej nie jest możliwe przejście go w dwie strony w ciągu jednego dnia, a nawet w jedną stronę trzeba się mocno starać, bo szacunkowy czas przejścia wynosi 8 godzin. Do tego dochodzi jeszcze konieczność pokonania rzeki w bród, trudny teren, więc nie jest to spacer tak łatwy jak w innych popularnych rumuńskich wąwozach.

Najlepszym sposobem wydaje się być wędrówka z namiotem, wtedy nie musimy się spieszyć i możemy chłonąć uroki tego miejsca nie martwiąc się, że zaskoczy nas zmierzch. Jeżeli jesteśmy zmotoryzowani, i jesteśmy grupą kilku samochodów, to można wtedy jeden pojazd zostawić na końcu wąwozu byśmy mieli czym wrócić. Inna opcja to przejęcia kanionu do wycieczka do połowy w dwie strony z jednego miejsca i na drugi dzień z drugiego końca tak samo. My wybraliśmy właśnie taki sposób.

Istnieje jeszcze inna metoda zobaczenia Cheile Nerei, a mianowicie z pontonu. Jest tu kilka lokalnych firm organizujących spływy Nerą. Najlepszym miejscem na bazę wypadową do eksploracji wąwozu może być leśniczówka Damian. Są to stare opuszczone budynki leśne, położone przy północnym krańcu wąwozu. Znajduje się tam dogodne miejsce na rozbicie namiotu i biwak. Można tu dojechać wąską drogą leśną, ale jak tego typu drogi, nie jest ona najlepsza. Ci co się boją o swoje samochody mogą je zostawić kilka kilometrów wcześniej na małym parkingu przy rozwidleniu dróg do doliny Beuşniţy.

Od południa możemy zacząć wycieczkę z wioski Şopotu Nou, zaraz za leśniczówką Driştie przechodzimy przez most linowy i pierwszą atrakcją przed wąwozem będzie Diabelskie Jeziorko, które opiszę w osobnym wpisie. Główny szlak przez Wąwóz Nery jest oznakowany czerwonymi paskami, jednak należy pamiętać, że jeżeli chcemy zobaczyć jeziorko Dracului, to musimy odbić w szlak niebieskich krzyży i tym samym szlakiem wrócić z powrotem do głównego.

Szczyty wokół wąwozu rzadko przekraczają wysokość 600 m n.p.m. i są w większości zalesione, lecz zdobią je ogromne wychodnie skalne, wzbogacając krajobraz kanionu. Szlak jest bardzo urozmaicony, miejscami pokonujemy go efektownymi, wykutymi w skałach chodnikami. Trzeba trochę uważać, ponieważ niektóre miejsca są bardzo wyeksponowane i nie wszędzie pomyślano o ułatwieniach w postaci łańcuchów czy lin do asekuracji.

Łagodny klimat sprawia, iż występuje tu wiele roślin typowych dla obszaru bałkańskiego i śródziemnomorskiego. Również świat zwierząt jest tu bardzo bogaty, gdyż oprócz gatunków typowych dla reszty Karpat, można tu napotkać np.: skorpiona karpackiego, jadowite skolopendry, czy żmije nosorogie. Króluje tu oczywiście niedźwiedź brunatny, więc na biwaku trzeba zachować ostrożność.

GPS: 44.89096, 21.79897

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply