Skały Babele i Sfinks w Bucegach

Posted by

Babele i Sfinks to dwie najpopularniejsze skały w rumuńskich górach Bucegi. Te niesamowite formacje skalne znajdują się w pobliżu górnej stacji kolejki linowej z Bușteni i Doliny Ialomiţei. Z powodu łatwej dostępności są najczęściej oglądaną i zatłoczoną atrakcją tego masywu. Dochodzą do tego też niesamowite widoki i opcje wycieczek na najwyższe szczyty pasma.

Sfinksa nie trzeba za bardzo opisywać, jeżeli staniemy w odpowiednim miejscu zobaczymy bardzo duże podobieństwo do egipskiej rzeźby. Babele natomiast to starsze kobiety, bo tak brzmi ich dosłowne tłumaczenie tej nazwy. Wiąże się z nimi kilka legend, w tym ta, że starsza kobieta zbyt wcześniej wiosną wyprowadziła swoje owce na górskie pastwiska i zamarzła z nimi w tym miejscu, a z czasem skamieniała.

Tak jak wspominaliśmy najłatwiej dotrzemy tu kolejką linową, ale w sezonie trzeba do niej swoje odstać. Drugą łatwą i ciekawą alternatywą jest tu dojazd nową trasą górską Transbucegi, którą już opisywaliśmy – https://rumunia.travel.pl/transbucegi. Drogą tą nie dojedziemy do samej stacji kolejki, lecz tylko w okolicę hotelu sportowego Cabana Piatra Arsă. Do tego miejsca możemy też wjechać kolejką linową z miejscowości Sinaia, jest ona mniej popularna i mniej zatłoczona.

Ostatnią opcją jest wycieczka piesza i wejście na masyw Bucegów pieszo. W Bucegi prowadzi wiele znakowanych szlaków, ale duże przewyższenia sprawiają, że nie jest to spacerek i podejście trochę nas zmęczy. Natomiast wędrówka masywem to już czysta przyjemność, piękne panoramy, łagodnie wznoszące się kulminacje szczytów często przekraczających wysokość 2000 m n.p.m. Warto tylko pamiętać, że szlak z miejscowości Bușteni jest dość wymagający i nie polecany w porze zimowej.

GPS: 45.40782, 25.47109

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply