Młyn wodny i młynarz Burtic Gheorghe z Roşia

Posted by

Roşia, to zagubiona w Górach Padurea Craiului rumuńska wioska, w której zachował się stary drewniany młyn wodny. Region ten warto odwiedzić, gdyż Góry Padurea Craiului są pięknym obszarem krasowym, oferującym turystom wiele ciekawych jaskiń wąwozów oraz starych sztolni pokopalnianych. Wróćmy jednak do młyna, znajduje się on na południowych peryferiach wioski. Jest to budowla pochodząca z XIX wieku, która nadal funkcjonuje i jest wykorzystywana nie tylko w celach pokazowych, ale nadal korzystają z niej okoliczni mieszkańcy.

Młynem opiekuje się sympatyczny młynarz Burtic Gheorghe, który wszystkich odwiedzających chętnie oprowadza po młynie i pokazuje jak wszystko działa. Kamienie młyńskie nadal są tu napędzanie wodą, za pomocą wielkiego koła młyńskiego i drewnianych przekładni. Możemy też zobaczyć pokój w którym pomieszkuje nasz przewodnik, kiedy młyn pracuje pełną parą. Jeżeli jednak nie zastaniemy gospodarza, to znajdziemy go w wiosce pod numerem 731. Oprócz młyna Gheorghe pokazuje nam też swoje zdolności muzyczne na przedziwnym instrumencie, wyglądającym jak skrzypce z trąbką, to skrzypce Stroha.

GPS: 46.78968, 22.38921

Wszystkie zdjęcia, oraz opisy miejsc na tej stronie rumunia.travel.pl i na Facebooku są chronione prawem autorskim. Kopiowanie, wykorzystywanie tylko za zgodą redakcji i autorów zdjęć i prezentacji.
No votes yet.
Please wait...

Leave a Reply